2011. december 24., szombat

Boldog karácsonyt!

Régi karácsonyi képeslapokból készített virtuális kiállításom: http://youtu.be/kJN4uqNRmhQ

A karácsonyi képeslap története:

1843-ban készült az első karácsonyi üdvözlőlap. Henry Cole, a londoni Viktória és Albert Múzeum igazgatója kérésére művész barátja, John C. Horsley rajzolta meg az üdvözlőlapot, melyből 1000 db készült (és 1 shillingért keltek el darabonként), ezzel megszületett a karácsonyi üdvözlőlap.

Tömeges elterjedése az 1880-as években következett be (az 1880-as évek végén 5 millió karácsonyi levelet és képeslapot továbbított az angol posta).

Eleinte a fényképes lapokat is kézzel színezték.

Nem sokkal később Németországban, de egész Európában, és az Egyesült Államokban is megjelentek a karácsonyi képeslapok. Magyarországon 1896-ban indult a képeslapkiadás.

A képeslapok témái között szerepelt Mária, karján Jézussal, éneklő gyermekekkel, téli tájkép a karácsonyfát hozó Jézussal, angyalok csengőkkel és karácsonyfákkal a téli táj felett. A tömegesen gyártott karácsonyi lapokon bemutatott témakörök hamar kialakultak, és az idők során alig-alig változtak.

Szépségük és sokféleségük törvényszerűen hozta, hogy a karácsonyi lapokat megőrízték, gyűjtötték, gyűjtik ma is.

Forrás: Tészabó Júlia: Karácsony Magyar hagyományok, Kossuth Kiadóm 2007.

2011. november 7., hétfő

„Mezőberényért” 2011

Néhány hónappal ezelőtt, az arany diploma kapcsán életútjáról beszélgettünk. Október 23-án „Mezőberényért” kitüntetést vehetett át Nagy Ferenc, nyugalmazott iskolaigazgató. Akkor, ott Önnek szólalt meg himnusz. Milyen érzéssel, gondolattal vette át a kitüntetést?

– Az aranyoklevél, vagy másképpen aranydiploma olyan dokumentum, amely annak igazolására szolgál, hogy valaki ötven évvel korábban szerzett felsőfokú végzettséget. Szövege tartalmazza: „… ötven éven át kifej­tett értékes szakmai tevékenységét elismerjük. Ennek bizonyságául állítottuk ki…” Ez szerepel minden egyes díszoklevélben, vagyis nem egyedi – ezért kevésbé személyre szabott.

Ezzel szemben a „Mezőberényért” kitüntetést csak keveseknek, s közöttük nekem ítélte meg a város Képviselő-testülete – vagyis egyedi, valóban személyre szabott, igazi elismerése egy fél évszázados életműnek.

A Himnusz…míg polgármester úr a kitüntetés odaítélésének kritériumait ismertette, addig bennem az ötvenöt évvel ezelőtti hallgatói eskütétel mozzanatai idéződtek fel. Ott, és akkor is elénekeltük, majd fogadalmat tettünk arra, hogy tanulmányi kötelezettségünknek eleget teszünk, majd munkánkkal a közoktatást szolgáljuk – a haza javára. A Himnusz hangjai most is mélyen érintettek, szívbe markoló volt, hatása végig kísért a Körösi Mihály képviselő úr által ismertetett méltatás alatt is.

Felemelő érzés volt átvenni, a baráti kézfogással átadott kitüntetést, majd az ünnepség végén a számtalan gratulációt fogadni. Igazán ezekből éreztem a megbecsülést, a tiszteletet, mezőberényi mű­kö­dé­sem elismerését.

„Sikerek és kudarcok kísérték munkámat” … - mondta akkor. Mennyiben értékelte át ez a kitüntetés a kudarcokat és a sikereket? Hogyan fogalmazná meg, mit jelent Önnek most, és a jövőre nézve ez a kitüntetés?

– Valóban, mindkettőben volt részem. A ku­dar­cokból levont tanulságok gyakran jelentették a sikerekhez vezető út kiinduló pontját. Er­re példa: az egykori 1. Sz. Ált. Iskolában kis lét­számú, felzárkóztató osztályok szer­ve­zé­sé­vel jelentősen csökkent a bukások száma a fel­ső tagozatban. Egy gazdasági átvilágítás kö­vet­­keztében ezt a megoldást meg kellett szün­tet­­ni, mire ismét egyre több tanuló bukott. Eb­ből a kudarcból született a nívócsoportos ok­ta­tás rendszeresítése, mely hatékonynak bi­zo­nyult.

Különben a kudarc érzete az idővel fo­ko­za­to­san halványul, az eredmények, a sikerek fé­nyé­ben. Ez a kitüntetés nekem pedig azt pél­dáz­za, hogy a közvéleményben és a döntés­ho­zók véleményében az öt évtizedes munkám a számottevő. Számomra a legnagyobb elismerést jelenti a kitüntetés. Ami a jövőt illeti: a kitüntetés feljogosít, sőt kötelez arra, hogy erőm szerint tegyek „Mezőberényért”.

Meg tudta valósítani azt, amit az életről, a szakmáról elképzelt?

– Gyermekkorom családi környezetéből, iskoláimból, főiskolai éveimből a munka iránti szeretetet hoztam magammal Me­ző­be­rény­be 1959-ben. Hét évi tanárkodás után 1966-ban kaptam az első igazgatói kinevezésemet az egykori 2. Sz. Ált. Iskola vezetésére. Váratlanul, felkészületlenül ért a kinevezés, és akkoriban nemigen volt he­lye az egyéni koncepciónak, szinte mindent csak végre kellett haj­tani. A „hogyan?” azonban meghatározó volt egy-egy iskola, tan­tes­tület arculatára. Én az életszerű iskola megteremtésének híve vol­tam, és amennyire a törvények és rendeletek, a túlszabályozottság ezt engedte, meg is valósítottam. Említhetem a Kabinet-rendszert, a sza­kosított tantervű oktatást, az úttörő cseretáboroztatást, a nem­zet­kö­zi sportkapcsolatokat stb. De nem hagyhatom említés nélkül azt sem, hogy két nagyszerű tantestülettel értem el az eredményeket, s nem csak az én érdemem volt mindez. Továbbá nagy eredménynek tartom az alapfokú mű­vé­szet­ok­ta­tás megszervezését, amelynek folyamatában részt vettem, sőt tanítottam is ott néhány tanévben.

Nyugdíjazásomat követően a gimnáziumban tanítottam a vi­zu­ális kultúra tantárgyait. Ekkor jöttem rá igazán arra, hogy mindig is a tanítás hiányzott nekem: olyankor az igazgatói gondokat el le­he­tett felejteni. Pedig azokon kívül is voltak embert próbáló fe­la­datok a település politikai, társadalmi szervezeteinek tagjaként, ve­ze­tő­je­ként. De vállaltam és tettem ami tőlem tellett.

Az élet értelmét a munkában láttam, elsősorban az iskolai, a szak­mai téren, nem feledve azonban a városért érzett felelősséget sem. Életem magánszférájára persze kevesebb idő jutott, ami miatt ér­zek lelkiismeret furdalást, egyszersmind örömöt és büszkeséget gye­rekeim és unokáim boldogságát látva.

De örömmel és büszkeséggel tölt el az is, hogy egykori ta­nít­vá­nya­­im, iskoláim egykori tanulói nagy többségükben milyen nagy­sze­rű emberekké lettek fizikai munkásként, vállalkozóként, vagy egye­temi tanárként.

Összegezve: az életről, a szakmáról elképzelteket többnyire sike­rült megvalósítanom.

Segítség lehet a mindennapokban egy jól megfogalmazott, tömör költői gondolat. A pedagógus kollégák által, az ünnepségen ajánlott szavak azok?

– Az ünnepségen elhangzott költői gondolatok, az igazgyöngyök – mélyen érintettek, csakúgy, mint a bevezető dal. A volt ta­nít­vá­nyok, a későbbi kollégák közreműködésükkel hitelesítették igazán azt az elismerést, amit a kitüntetés kifejez.

Különösen az alábbi idézet érintett mélyen:…” minden gye­rek­nek szüksége van arra, hogy legyen tanára, olyan valaki, akire 30 év múlva úgy emlékszik, hogy ő volt az én tanárom, ő tanított és nevelt engem.” Miért is érintett mélyen? Az én első és egyetlen osztályomból számosan jelentek meg személyesen osz­tály­főnökük kitüntetési ünnepségén. Ez a kötődés immár 47 éves! Hát, ezért szép és irigylésre méltó a pedagógus életpálya.










Az igazgyöngyök a míves ládikában egy kicsit visszatekintők, egy kicsit útravalók a jövőre nézve. Biztatás arra, hogy időnként átlapozzam a finom, míves papírok üzeneteit. Ígérem, ezt fogom tenni.

Gratulálok a kitüntetéshez! Hiszem, hogy mindenki kapott ajándékba legalább egy „én tanárom”-at, és ha jelképesen is, ilyen alkalmakkor biztosan gondol rá.

Mezeiné Bátori Valéria

2011. szeptember 10., szombat

Fotózás egy kicsit másképp - beszélgettem ...

A tárlata címe: Elölről kezdve. Miért is?
Kaptam egy felkérést, amit elfogadtam. Váratlanul ért, nagyobb sikere lett, mint gondoltam.
70 éves koromban ismerkedtem meg a digitális fotózással, két év munkája, 36 db színes
kép került bemutatásra. A cím innen ered. Nekem, mint fekete-fehér fotósnak, a hagyományos technika elkötelezettjének ez kihívás volt. Egy mai fiatal eleve digitálissal fog kezdeni. Onnan juthat el a fekete-fehérhez. Az én korosztályom abban nőtt fel, akkor még nem volt lehetőség csak a fekete-fehér fotók készítésére. A Magyar Fotómûvész Szövetségnek kb. 200 tagja van, akik szinte kivétel nélkül a fekete-fehér fotográfiával kezdték, ezzel érték el a tagságot.

Mit gondol, hogyan folytatja?
Valószínű, mind a kettőt csinálni kell. Egyrészt azért, mert az egyik kihívás, a másik pedig a múltam része. Nagyon szeretek laborálni fekete-fehéret. A labormunka kézműves munka, a digitális nem.

A kiállított képekben van valami, ami miatt jó rájuk nézni. A részletekben érzékelhetjük az egészet, az ember szeretetét, a szépség látását és megláttatásának szándékát. Halljuk, beszélünk arról, hogy a fotósnak "látnia kell". De hol van az a határ, ahol a fotós már nem amatőr, hanem művész?
Nem tudom megfogalmazni mennyi benne a tehetség, mennyi a szorgalom. Azt például csak úgy érzem, mit nem szabad és mit kell fényben fotózni. Ha a képnek nincs hangulata, akkor atmoszférája sincs. Ha atmoszférája nincs, nincs ami megfogja a nézőt. Tömöríteni kell és elhagyni.

Mit jelent ez?
Azt jelenti, hogy a látványból minden felesleges elemet ki kell zárni. Fel kell építeni egy tónusrendet, egy színrendet. Másképp gondolkozik az ember a színes, és másképp a fekete-fehér fotózásnál. Nagyon szeretem a napot. Ha fekete-fehér, akkor fontos a fény általi megvilágítás, a fekete-fehér tónusokat a fény kelti életre. Amikor meglátok valami részletet, megjegyzem, hány órakor voltam ott, mikor süt oda a nap, és tudom, akkor kell visszamennem. Ha színes, akkor szeretem elhagyni a napfényt, mert a szín önmagában
is szín.

Milyen témákat örökít meg szívesen?
Finom hangulatokat, városképet, apró részleteket. Környezet- és épületrészleteket.

Van kedvenc fotója?
Igazából nincs. Nem csak azokat szeretem, amikért díjat kaptam. Talán azokat, amihez egy-egy élmény is kötődik.

A gyerekkora, a diákévek ide kötik, itt járt általános iskolába és gimnáziumba.
Itt születtem, szüleim nagy szeretetben neveltek.
Mezőberénybe mindig szívesen jövök, hiszen haza jövök. Én ma is jó érzéssel gondolok a diákéveimre. Sokat kaptam a berényi tanítóimtól. Serfőző tanító nénitől, Winter tanító
nénitől, Bartókiné Erzsike nénitől, ….. Fontosak voltak számomra a gimnáziumban Adamik tanárnő magyar órái. Csupa olyan költők verseit olvastuk, elemeztük, akik képekben gondolkoztak. Amiket leírtak átgondoltam, felhasználtam hangulataikat a fotóimhoz. Kosztolányi, Márai, Simonyi hangulatai fogtak meg leginkább.
Jó érzés végigmenni azon az utcán, ahol az iskola van, a templom előtt, ahol konfirmáltam.
Heti vendég vagyok itthon.
A középiskola elvégzése után elkerültem a városból, a szakmát már kollégistaként szereztem. Majd a munkám más városban tartott. Megnősültem, született egy fiam. De az élet úgy hozta, elváltam.

Tisztelettel és szeretettel beszél azokról az elődökről, akiktől tanult. Mikor került a fotózás közelébe?
A berényi úttörőházban működő fotószakkörnek a tagja voltam, nagyon szerettem odajárni. Irányi István vezetésével minden csütörtök délutánt ott töltöttem. Már gyerekkoromban is nagyon érdekelt a fényképezés. A könyvtárban a fotózással kapcsolatos újságokat olvastam.
Putnoki Istvánnéhoz hét évig jártam tanulni. Országos pályázatokon vettem részt, ahol sikerélményt jelentett egy-egy díj elnyerése. Felvettek a Magyar Fotóművészek Szövetségébe, ahová szigorú elbírálás után lehetett bekerülni. Be kellett adni 30-40 képet, amelyeket szakértő bizottság bírált el.

Ha másról nem, a Mezőberényi fotóalbumokról biztosan sokaknak ismerős az Ön neve.
Igen. A két fotóalbum számomra azt is jelentette, visszaadhattam valamit szülővárosomnak.
Az első könyv tartalmazott fekete-fehér részt is, reprodukciókat, ill. régi képeket.
Az 1996-os kiadás az akkori Mezőerényt mutatja be.
Igyekeztem a múlt emlékeiből idézni, a Berényre jellemző hangulatokat visszaadni, eseményekről pillanatképeket közölni, a templomokat kívül-belül bemutatni. …
Az elmúlt évben megjelent könyv pedig a jelent mutatja be színes képekben. Úgy érzem, kedvező a fogadtatás. Az itt élő emberek azonosulni tudnak a képekkel, szeretik azokat, fontosnak tartják.

Szerencsés dolog, ha valakinek a hobbija a munkája egyben.
Igen. Az életben keveseknek adatik meg ez a szerencse. Én közéjük tartozhattam. Persze a munka nem mindig a saját akarat, elképzelés és gondolat mentén halad. Kompromisszumokat kell kötni, meg kell felelni a munkaadó elvárásainak, sokszor elképzeléseinek, elvárásainak. Ezt tudomásul kellett venni. Úgy érzem büszke lehetek az elvégzett munkámra.
Egy munkahelyen dolgoztam, ez biztonságot adott számomra. Ráadásul olyan közegben, ahol a művészetek jelenvoltak a mindennapokban.

A fotózás kétségtelenül napjaink legelterjedtebb hobbija.
Igen, nem véletlen. Ki ne rendelkezne már valamiféle fényképező masinával, legyen az mobiltelefon, régi családi fényképezőgép, digitális vagy akár egy profi felszerelés. Ki nem nézegetett családi eseményeken régi, már-már megsárgult fotókat, vagy a buliképeket a hétvégéről. Emlékeket, arcokat tudunk egyszerűen egy papírlapon magunkkal vinni bárhová. Soha meg nem ismétlődő dolgokat tudunk örökké élővé tenni, vagy egyszerű hétköznapi dolgokra tudjuk felhívni a figyelmet.

A családja hogyan viszonyult a fényképezéshez?
Elfogadták, bár kevésbé voltak érdeklődőek. Az első feleségem megnézte, véleményt mondott a képeimről, de igazán nem mélyült bele a mögötte lévő tartalomba. Szerencse, hogy a mai napig megmutatom neki az elkészült fotóimat és vele is, a fiammal is beszélgetünk róluk.
Így visszatekintve, elmondható, hogy a válásom idején készült képeimen érződik az akkori lelkiállapotom, amit akkor nem is vettem észre.
Ma a párom kritikus a fotóimmal, de ugyanakkor rajong a fotózásért. Benne megtaláltam azt a társat, akivel egy a gondolatunk, az érdeklődési körünk.

Mit gondol, lehet, tud még tovább fejlődni? Van lehetősége az aktivitása megőrzésére?
Elgondolkoztató a kérdés, de a válaszom igen. Bár a fekete-fehér fotózás szeretete sokáig ellenállást váltott ki belőlem a digitális megismerésére. De nem bántam meg, hogy végül is megismerkedtem azzal a technikával is. Ma már van egy jó minőségű digitális fényképezőgépem is.
Ha innen nézem a dolgokat, a következő lépés a számomra ma még újdonság erejével ható számítógép és számítógépes programok megismerése. Gondolom kellemes, elgondolkodtató meglepetéseket fog okozni.
Egy aktív létből átkerülni a teljes passzivitásba úgymond veszélyes dolog. Igyekszem a megszokott életritmusomban élni, jól érezni magam, megtalálni azokat az elfoglaltságokat, melyek örömet okoznak. Szívesen járok irodalmi estekre, színházba, beszélgetek baráti társaságban. És be fogok iratkozni egy „számítógépes tanfolyamra” is.
Gondolataimban él, hogy az élettapasztalataimat, a szakmai tapasztalataimat összefoglaljam, leírjam. Ahhoz egy nyugalmasabb, „otthonülős” időszak lesz alkalmas.
Az összegyűjtött tárgyaim egy fotótörténeti kiállítást gazdagíthatnák. Tervezem, hogy a helytörténeti múzeumnak ajándékozom a gyűjteményemet. Őszinte leszek, még nem tudok megválni tőlük. Az életem részei, szeretem őket nézegetni, leporolni, általuk egy-egy emléket felidézni.

Így visszatekintve, mit javasolna a fotózás szerelmeseinek?
Mit javasolnék? Talán azt, hogy ha úgy érzik van érzékük, de ha úgy érzik nincs, akkor is bátran fotózzanak.

Mit gondol, újból ezt a szakmát választaná?
Határozottan azt mondom, hogy igen. Nekem ez nem volt kérdés és ma sem kérdés. Valahogy belülről jövő motiváció.

Mosolyában is őszintén, jólesően nyugtázza: kedves dolgok ezek.
Egy sikeres életpályával a háta mögött milyen gondolatai vannak a jövőt illetően?

Törekvésem arra irányult egész 50 éves munkám során, hogy a változások okozta bármilyen törések ellenére, tudatában maradjunk életünk folyamatosságának. S ma, amikor a „divatok” áradásában vergődő ember személyiségét sokszor csak különcségekkel véli demonstrálhatónak, egyre inkább keresni kellene azokat a gesztusokat, amelyek a humánum hiteles hordozói lehetnének napjaink történéseiben. Az életmódbeli uniformizálódás, az általános emberi, a kulturális, művészeti értékek gyors elértéktelenedése már régóta a létezés állandóbb forrásaira irányítja a figyelmet. A hagyományok iránti vonzalom, az ipari civilizáció és a tömegkommunikáció, az etnikai tudatosodás erősödése, a kulturális többszólamúság igénye mind az említett nagy hiányérzet tünete. Meg kell kérdeznünk, hová tűnt az a fiatalos életigenlés, amely mindig a maga erejére épített? Ez a gondom a mai élettel.

Nagy László sorai kifejezik gondolatait: „Létem ha végleg lemerűlt, / ki rettenti a keselyűt! / S ki viszi át fogában tartva / a Szerelmet a túlsó partra!”

2011. augusztus 10., szerda

A szabad tanulás ...

A szabad tanulás vagy non-formális tanulás - strukturált és szervezett, de nem ad végzettséget.
Ez a mondat! olyan sokszor eszembe jut. Miért nem tanulunk a magunk örömére? Miért fontos a papír? (Persze, tudjuk …)
A felnőtteket képző intézmények elindítanak egy képzési programot, azután a programakkreditáció során annak megvalósíthatóságát, pedagógiai követelményeknek való megfelelését vizsgálják …
Felnőttképzés, amely papírt ad.
De! csupán a magunk örömére, általános műveltségünk, jó érzésük miatt miért nem …
Az élethosszig tartó tanulásról egyre többet beszélünk, és azt törvényszerűen a felnőttképzéssel azonosítjuk. Gyakorlatilag olyasmit értünk alatta, mint az elmulasztott tanulmányok pótlása, „második esély”, felnőttkori „próbálkozás” arra, hogy akik kimaradtak valamilyen iskolai fokozatról, felnőtt korukban be akarják pótolni a „mulasztásaikat”. Egy olyan folyamatnak akarjuk látni, amelynek legfőbb célja az emberi élet minőségének javítása. Ahhoz azonban, hogy az egyes emberek életében ez az elv megvalósuljon, fontos feltételek meglétére is szükség van, mint például lehetőségre, személyes motivációra és az egyén képezhetőségére, taníthatóságára. De! ehhez milyen út vezet? Miközben a tanulásunk a felnőtt élet meghatározó tevékenységévé válik, általános jó érzésünket, tájékozottságunkat, önbizalmunkat is kell növeli, melyekre - valljuk be – nagy szükségünk is van. Az új tudásunk - általában - a meglevőhöz kapcsolódik, arra épül. Az értelmes tanulás alapvető előfeltételei közé tartoznak például az olyan készségek, mint az olvasás-szövegértés, a gondolkodás …
Néhány napja kaptam egy nagyon kedves írást (Ordasné Anda Klárától), … olvastam, kétszer is elolvastam, és elhatároztam most meg is osztom veletek. Elgondolkodtam, tanultam is … csak úgy, szabadon …


EMLÉKKÉP

Mezőberény. II. sz. Ált. Isk. Fizika óra.
12 éves vagyok.
Az ajtó kinyílik, belép rajta a tanár bácsi, de nem egyedül jön ám. Hozza magával a szigorú,
nagytudású Szabó Antal igazgató urat . Ez nem jó jel!
Pisszenésmentes a csend az osztályban, csak a terem olajos padlója merészel nyikorogni néha.
A tanári asztal tele van szertárszagú huzalokkal, gömböcskékkel, ezek a fizika óra varázslatos
eszközei. Mert a mi tanárunk mindig tartogat számunkra valami izgalmas meglepetést.
Most például ott a kezében a napló és már peregnek is a lapok!
30 szempár figyel.
30 pár fül fülel.
Hisz egyvalaki rögtön felel!
Eközben a falon egy pók gurul végig. Ő aztán nem zavartatja magát. Éppen becserkészi az arra tévedt piaci legyet.
Hirtelen a nevemet hallom, s rögtön a nekem szegzett kérést is :
- Mesélj nekünk az Ohm törvényéről !
Óóó......hm!!! ???
Csak állok némán. A szívem zakatol, az agyam leblokkol. ....pedig emlékeznem kéne..... Ohm törvénye....????
Apró rövidzárlat. Jelenleg az áramról csak a sors pillanatnyilag rámmért ütése jut eszembe. A nagy belső ellenállásom miatt a feszültségem meg főleg a pulzusomon tapintható......
A tudásom meg......?? hol volt, hol nem volt......( esetleg coulomb.... de különb is lehetne....)
Eszembejutnak a korábbi órák kisérletei: Egy botot roppantul dörzsölgettünk, ami aztán odavonzotta a selyempapír szeletkéit. Máskor meg valami hókusz-pókuszt követően a tanár bácsi mutatóújjával az orrunk hegyéhez ért, amitől ott egy nagy, csípős szikra keletkezett. Dőltünk a nevetéstől. Vicces kisűlés volt. De ebből most gyászos felsűlés lesz!
S mintha elhangozott volna többször is egy híres professzor neve : valami Üveges.......vagy
Öveges??? Ő most biztosan kihúzna a csávából.
Töröm tovább a fejem. Éget a szégyen a tanárom előtt.
Hisz jól ismerem Őt. Tudom, hogy kiváló ember, mint ahogyan az iskola többi nevelője is.
Érdekesek az órái, figyelnek rá a tanítványai. S ha egy fárasztó nap után innen hazamegy, van
türelme megsimogatni mindhárom gyermeke fejét, gondozni mézelő méhecskéit, hétvégén
kapálni a kukoricaföldet, hogy a malacoknak legyen mit enniük.. S még azt a titkot is tudom róla, hogy hegedűje is van, amivel a téli, disznótoros vacsoráknál elmuzsikálja szerettei kedvenc dalát.
De ha ebben a pillanatban nem szólalok meg, az én nótámat fogja elhúzni ! Ezt biztosra veszem!
Ekkor világosság gyúl az agyamban! No, lám ! Így lesz az áramforrásból örömforrás !
Megvan! Hát persze!
Mert a feszültség és az áramerősség a fizikában jóbarátok, függetlenül attól, hogy néha egyenes arányban állnak egymással, néha nem. De mindig ellenségük az ellenállás!
S már írom is a táblára a képletet:
U = I x R
Ez az Ohm törvénye !
Öveges professzor is megsövegelhetne érte!
Megmenekültem! 5 - öst kapok. Már mindent értek.

S most, sok-sok év elteltével azt is tudom, miért van a konnektorban az az őrült nagy 220
VOLT !!!
Mert ez a fizika tanár, a néhai Anda Károly, az én édesapám volt.....

Rég volt, nagyon rég volt.......

Ordasné Anda Klára

2011. április 18., hétfő

Információs társadalom? Hová tartozok most? Hová fogok tartozni hat hét múlva?

Őszinte leszek! Volt, amikor kavarogtak bennem a gondolatok. Az újdonság erejével ható twitter, blog, Web 2.0, elektronikus tér, „bitek világa” ….. Nem volt más választásom, beírtam a keresőbe a szavakat, elolvastam, regisztráltam, kipróbáltam, ….. Rájöttem, nem is olyan „veszélyes”, mint ahogy az ismeretlen megrémített. Nem jó érzés nem tudni! Mennyivel jobb érzés volt!, amikor az első három félévben az élet- és munkatapasztalatom segített a megértésben, a tanulásban …

Tovább gondolkoztam. Tudás, információs társadalom, homo digitalis kora, „…ráléptek az információs szupersztrádára…” ….. A szavak ismerősek, de összefüggéseiben felfogott információm, tudásom van erről? Nincs. De most „azért vagyok itt a blogon”, az ELTE-n, Andragógia MA-n…, hogy ezt is megtanuljam. Már csak azért is, mert az információs társadalom vagy tudás-alapú társadalom az információk bőségére utal, amely tudást teremt, és arra a „kézzelfogható szegénységre” is utal (ez volt az egyik kulcsszó!!!), amelyet a tudás-alapú társadalom viszonyai között a tudás hiánya okoz.

Az első témakör már kérdések sokaságát fogalmazta meg: Az információs társadalom gazdasági, társadalmi és oktatási következményei. Az információs eszközök a kommunikációs lehetőségeket bővítik, általa bármikor, bárhol elérhetővé válunk? Az írás-olvasás képességét felváltja a számítógép ismeretének szükségessége? Megszerezzük, de értelmesen tudjuk-e használni a szerzett információkat? Biztos, hogy saját igényeinknek megfelelően tudjuk használni, kapcsolatainkat fenntartani e-mailen, mobiltelefonon? Felkészítette-e (megteremtette a lehetőséget) állampolgárait az ország?

Tudjuk?, hogy a könyvtárak, múzeumok nagy része folyamatosan digitalizálja állományát, így bárhol, bármikor elérhetővé válnak? Filmet, zenét tölthetünk le?, kultúrához juthatunk, amit egyébként nem biztos, hogy meg tudnánk fizetni.

Az információhoz való jutás? - szavak, írás, könyvnyomtatás, óra, iránytű, távíró, telefon, mobiltelefon, számítógép, internet, digitális írástudás, GPS, …

A társadalmi, gazdasági, kulturális változások mellett meg tudjuk-e őrizni identitás-tudatunkat vagy egyre inkább vágyakozunk majd az újra?

Biztos, hogy azt tehetjük, határok nélkül, amit csak akarunk?

Könyvtár, szakirodalom kölcsönzése, olvasás, jegyzetelés, mások véleménye ….

1)Manuel Castells: A hálózati társadalom kialakulása

Köztudott?

„Köztudott,hogy az Internet egy merész tervből fejlődött ki, amelyet az 1960-as években a legendás DARPA, az USA védelmi minisztériuma által létrehozott kutatási szervezet … mérnök katonái gondoltak ki: a cél az volt, hogy megakadályozzák, hogy a szovjetek egy esetleges nukleáris háború során lerombolhassák vagy elfoglalhassák az amerikai kommunikációs rendszert …Végül az USA védelmi minisztériuma által felállított hálózat, az ARPANET vált a horizontális szerveződésű globális kommunikációs hálózat alapjává, amely 2000-re már több ezer számítógép-hálózatot foglalt magába és valóban mindenféle célra alkalmasnak bizonyult, teljesen függetlenül az érvényét vesztett hidegháborús céloktól, és ma bárkinek rendelkezésére áll világszerte. …”1)

Ellentmondás?

„…Needham azt állítja, hogy a kínai kultúra jobban megfelelt az ember és a természet közötti harmonikus viszony kialakulásának, mint a nyugati értékvilág, és ezt a harmóniát veszélyeztette volna a gyors technológiai újítás. …”1)

„… a tejhatalmú szovjet államgépezet nem volt képes irányítása alá vonni az információs technológiai forradalmat, s ez a Szovjetunióban a termelő kapacitások fejlődésének lefékeződéséhez vezetett …”1)

Mezeiné Bátori Valéria