2012. február 12., vasárnap

20 éves a Mezőberényi Erdélyi Kör

- Öt éve, hogy beszélgettünk Kajlik Péterrel a Mezőberényi Erdélyi Kör elnökével az egyesületről, áttelepülésük történetéről, és az őszinte magyarságtudatról.
2012-ben 20 éves a Mezőberényi Erdélyi Kör. Mint kerek évforduló, egy kicsit nagyobb figyelmet kap, jobban, másként készültök?


- A 20 éves évforduló valóban jelentős ese­mény egye­sü­le­tünk életében. Termé­sze­tesen jobban oda­fi­gyeltünk a szer­ve­zés­re, mert egy jubileumi műsor sok elő­ké­szü­le­tet, szervező munkát igényel. Sze­­ret­tük volna, ha rendez­vé­nyünk­­re so­kan eljönnek, sokan azok közül is, akik első pillanattól kezd­­ve mellettünk voltak. A ju­bi­le­umi műsort bárki ingyenesen meg­tekinthette. Mindezt aján­dék­ként ajánltuk Me­ző­berény la­kos­sá­gának, de gon­dol­­tunk az idő­sek­re és az anyagi gondokkal küz­dők­re is, akik a va­cso­­rán nem tudtak részt venni, de a mű­sort szívesen megnézték.
Aki részt vett előző években farsangi mulatságainkon, tudja, hogy mindig voltak meglepetések. Örömünkre, a zord időjárás el­le­né­re, a Kolozsvári Magyar Opera mű­­vészei vállalták az utazást és a Be­rény Táncegyüttessel együtt szín­vonalas műsorral szórakoztatták a közönséget. Ezennel is kö­szö­netem szeretném kifejezni mindenkinek, a nyújtott produkcióért.
Most már elárulhatom, sajnos, ezennel a meglepetés elmaradt, mert Majorosi Tímea népdal­éne­kes nem vállalta az utazást Bé­kés­csa­báról. Pedig nagyon szerettük volna, ha elénekeli a Most múlik pon­tosan című népszerű dalt a ju­bileumi ünnepségen.

- Sokat beszélünk, hallunk arról, hogy az erdélyi magyarság büszke nemzeti identitására, anyanyelvére, kultúrájára. Ez mára, 20 év tükrében mennyiben ér­ték­elődött át benned/bennetek?

- Sütő András szavaival élve: „Vagyunk, akik voltunk”. Az anyanyelv, a nemzeti hovatartozás, szerintem nem büszkeség kérdése, hanem kötelesség! Aki nem ismeri népének történelmét, gyökereinek eredetét, hogyan fogja felnevelni gyermekeit, mit tanít majd nekik, hogyan gondoskodik majd a rászorulókon? Félő, hogy manapság egyre aktuálisabb ez a kérdés.
A diktatúra éveiben a magyar történelmet nem tanulhattuk „hivatalosan”, de a kiváló tanárok, lelkészek és családjainknak kö­szön­he­tő­en mindenki pótolta a rendszer hiányosságát. Ezen ismeretek tu­da­tá­ban nem volt kérdés, hova tartozunk!

- Az erdélyi magyar irodalom, népművészet, hagyományos erdélyi ételek …. mennyire vannak jelen az életetekben? Gondolok itt arra is, hogy gyermekeiteknek milyen plusz tudást tudtok adni?

- Mint minden szülő, elsősorban az otthoni hét évet. Ez elsősorban szülői feladat, nem nemzetiségi kérdés. Sokan, tévesen az iskolára hárítják a nevelés kérdését. Bár meghatározó szerepet játszik egy fiatal életében az Alma Mater, a családot nem pótolhatja. Már említettem, mi azért ismerjük történelmünket, irodalmunkat, mert amit az is­ko­lá­ban nem lehetett-szabadott, azt szüleink, nagyszüleink, tanáraink, vagy lelkészeink megtanították. Ezért értékeljük és ápoljuk hagyo­má­nyainkat, szokásainkat, mert tudatában vagyunk, hogy csak így ma­rad­hatunk meg.
Ezt törekszünk átadni gyermekeinknek is.
Az erdélyiek több nyelven is beszélnek. Ha az elmondottak mellett gyermekeink e képességet is öröklik, akkor jobban boldogulhatnak a mai világban.

- Ma már nin­csenek határok, ez érezhetően utat nyitott Erdély felé?

- A mi szüleink, nagyszüleink Erdélyben magyar állampolgár­ként születtek. Aztán be­kö­vet­ke­zett a határok átalakítása és ezzel együtt saját szülőföldjükön számukra idegen nyelv és rendszer lett uralkodó. Az én generációmnak 30 év jutott a diktatúrából, amikor nem szabadott külföldre utazni. Igazán csak az tudja ér­té­kel­ni a szabadságot, akit zárva tar­tanak. Ezért örülünk a határok fel­szabadításának, mert ez által sza­­badabbnak érezheti magát min­­­denki. Ennek köszönhetően nemcsak új, emberi kapcsolatok ala­kulhatnak ki, hanem gazdasági, kereskedelmi, idegenforgalmi le­hetőségek is vannak mindenki szá­mára.

- Mihalik Kálmán 1921-ben írta a Székely himnusz zenéjét Csanády György verse alapján, először 1922-ben adták elő. Ha himnusz, akkor a székely vagy a magyar himnusz az „első” a gon­dolataitokban?

- Számomra (számunkra) mindkettő felbecsülhetetlen érték és teljesen egyenrangú. Míg a Magyar Himnusz a Magyar Nemzet egy­sé­gét, a Székely Himnusz a származásunkat, gyökereinket jelképezi.
A diktatúra éveiben és napjainkban is, szilveszterkor minden erdélyi magyar család otthonában mindkét Himnusz elhangzott – elhangzik.
Talán ez a megállapítás igazolja leginkább, hogy valóban, otthonról haza jöttünk!

- Mit gondolsz, újból ezt az utat választanátok?

- Az akkori történelmi – politikai helyzetben igen!

(Műsorról készült felvételek megtekinthetők a www.mezobereny.hu honlapon.)

Mezeiné Bátori Valéria