2015. november 19., csütörtök

Minden napra (2.) - egy idézet, egy fejezet a szakdolgozatomból, egy recept, egy történet … -



Minden napra (2.)
- egy idézet, egy fejezet a szakdolgozatomból, egy recept, egy történet … -

2015. november 19. 
  • PETŐFI SÁNDOR ÉS ORLAI PETRICS SOMA MŰVÉSZ-BARÁTSÁGA
  • FOLTOS KUGLÓF recept
  • Egy beszélgetésem részlete Néveri Gyula bácsival. (2006)





  • „Tudom én jól, az a baja a világnak, hogy nem tehénpásztorok kormányozzák. Ha én valamikor miniszter leszek, mindent a visszájára fordítok. A csősztől elveszem a bunkósbotot. A pofonokat végképp eltiltom. Aki vét a törvény ellen, felpofoztatom a bakterrel. Az ország vászontarisznyájára lakatot tetetek, nehogy kilopják belőle a pénzt. Ha én leszek a fő, nem lesz panasza a szegény embernek, mert még a Bundás kutyának is akkora pampuskát juttatok, mint a két öklöm. Törvénybe iktatom, hogy palacsintán köll élni a tehénpásztornak."

Regős Bendegúz






Orlai Petrics Soma: Petőfi Mezőberényben


„… A költő és festő tevékenysége rokon egymással,  az egyik szavakkal fest, mint mondják a „képzelet vásznára” a másik valóságosan színekkel, vászonra, fára, kőre… és  mindkettő a valóságot akarja megragadni az elszálló pillanat hevében. Vagy éppen megdermedt, sőt fagyott pillanatában rögzíti a szálló időt. A képi művészet, ahogy illőbb nevezni, képi módon rögzíti a látványt és az érzést is. Mert nem csupán az van a képen, - amit látni, - az is, amit a művész benne láttatni akar, belégondol avagy mögé érez. …”
(Dr. Kelényi István: Szó és kép)






  • Galló Jánosné Kati receptje: FOLTOS KUGLÓF

(foto: Galló Jánosné Kati)

Hozzávalók:
5 db tojás,25 dkg cukor,30 dkg liszt,1,5 dl olaj,1,5 dl víz,1 cs.sütőpor,1 cs.vaníliás cukor, 2 púpos evőkanál kakaó,1 nagyobb citrom héja,egy két csipet só,margarin a forma kenéséhez.
Elkészítés:
A szétválasztott tojások fehérjét habbá verjük,a sárgáját a cukorral,vaníliás cukorral,egy-két csipet sóval,a citrom reszelt héjával elkeverjük.A sütőporos lisztet,olajat,majd a vizet is hozzákeverjük.Végül lassan bele a habot. A massza felét a kikent formába öntjük,majd a maradékhoz hozzákeverjük a 2 púpos evőkanál kakaót, majd ráöntjük a fehér masszára.Villával "összeforgatjuk", majd az előmelegített sütőbe tesszük.10-15 percig nagy lángon (mivel nekem gázsütőm van) kell sütni,csak ezután nyitom ki az ajtót, ezt követően mérsékeltebb lángon, többszörös tűpróba után addig sütöm,míg nem ragad rá semmi. Amikor kb. félig sült állapotban van, a tetejére sütőpapírt szoktam rászúrni, hogy ne égjen meg a teteje,vagyis az alja.





  • "Emberekkel foglalkozni jó, szép, hálás dolog." (2006)


Egy beszélgetésem részlete Néveri Gyula bácsival.

NÉVERI GYULA bácsit sokan ismerik, sokan szereztek jogosítványt az ő irányításával.

1163 ember vizsgázott és kapott jogosítványt a "keze alatt", emellett több ezer főt oktatott elméleti KRESZ-ből. 20 év alatt 1,5 millió km-t oktatott baleset nélkül.

-  De kezdjük az elején, hogyan kezdődött a pályája?

- A katonaságnál 1952-ben szereztem jogosítványt. Aztán - mondhatom- a véletlen is szerepet játszott abban, hogy oktató lettem. Miután sikerült az iskolai bizonyítványomat Gútáról beszerezni, beiratkozhattam a gimnázium esti tagozatára, és az érettségi után elvégeztem a gépkocsioktatói tanfolyamot. 1973-ban kezdtem el oktatni, 1974-ben a Békés Megyei Autóközlekedési Tanintézethez kerültem. Bekapcsolódtam a tanfolyamszervezésbe is. Sikerült elérnem, hogy Mezőberényben is legyen kirendeltség. 36 település kapcsolódott hozzánk. 1976-banneveztek ki a kirendeltség vezetőjének. 1991-ben mentem nyugdíjba ,majd még két évet dolgoztam, 1993-ig. Összesen 20 évet oktattam.

- Gyuszi bácsinak is biztosan vannak emlékezetes esetei, történetei,amikre a mai napig emlékszik?

 Amikor találkozunk, magamban mindig jókat mosolygok, mert eszembe jutnak az ismerőseim és családom tagjainak történetei. Hogyan és miként állt le az autó éppen a kereszteződésben, vagy éppen a zebra előtt, és nem akart az autó újraindulni, és persze mindez éppen vizsga közben. És ehhez hasonló történeteken.
Igen, sok. Például egy asszony 62 évesen jelentkezett tanfolyamra,mert nyert egy autót, és meg akart tanulni autót vezetni. Megjegyzem,biciklizni sem tudott! Õ - egyszer - kitette az irányjelzőt balra és jobbra kanyarodott. A mellettünk lévő sávban egy autóbusz szabályosan közlekedett, csak a szerencsén múlt, hogy el tudtam rántani a kormányt, és nem mentünk neki az autóbusznak. Ilyen és ehhez hasonlóesetekben kell az oktatónak nagyon észnél lenni!

- A közlekedés, az autó mindennapjaink fontos eszközévé vált. Az ezen a területen bekövetkező változások szinte minden embert érintenek.

Gyuszi bácsi ma már csak kerékpáron közlekedik, de figyeli az autós közlekedést? Milyen tanácsokat adott és adna ma az autóvezetőknek?

- Ma már úgymond oktatói értelemben nem figyelem, de régebben még figyeltem a közlekedőket. Ma sokan azt hiszik, hogy a korszerűbb,szebb autókkal a tudományt is adták. Pedig ez nem igaz! Mindig úgy vezessenek, hogy mások és saját maguk számára is biztonságos legyen. A szabályokat tartsák be! Figyeljen arra, hogy a járműnek ura tudjon maradni. Agresszívnek nem szabad lenni! Vagy például: este a figyelemnek az út jobb szélén kell lenni. ....

- Örök téma, hogy a nők vagy a férfiak vezetnek-e jobban. Mi volt a tapasztalata?

- Az 1163 tanítványomból 700 volt a női tanuló. Abban az időben a nők szebben tudtak autót vezetni, de azért bizonytalanabbak, vagy mondjuk úgy, óvatosabbak voltak. Bár kétféleképpen lehet a jobbat értelmezni. Az a jó tanuló, aki könnyebben tanul, de a tudásához képest megpróbálja, akarja úgy csinálni, ahogy az oktató mondja.

- Említette, hogy a naplókat a mai napig őrzi. Gondolom, ez nem véletlen.

- Nagyon szerettem a munkámat, emberekkel foglalkozni jó, szép,hálás dolog. Mindig odafigyeltem a tanítványokra, nem adtam rá alkalmat, hogy bajunk legyen egymással. Meg kell minden embernél találni, hogy mikor, milyen feladatot lehet tőle elvárni. Jó emberismerőnek kell lenni.

Emlékszem, vidáman mesélt.
Hiszem, hogy nemcsak szakmai tudásával, hanem személyiségével is tanított. 
Szívből kívánok jó egészséget!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése