2017. április 18., kedd

I. BERÉNY SLAM POETRY VERSENY

Mezőberény, 2017. 04. 19. 

(a fotókat a versenyen készítettem )
A mezőberényi gimnázium és kulturális központ közös szervezésében került megrendezésre az I. BERÉNY SLAM POETRY VERSENY. Őszinte leszek, kicsit kételkedve, kicsit kíváncsian, de azért vártam, hogy milyen is lesz ez a verseny. Számomra ismeretlen a költészetnek ez a területe. De!, mint a verseket szerető, nyitott vagyok az újra. Nem csalódtam, ... Csak gratulálni tudok a szervezéshez, az előadott költeményekhez! Igazán jól sikerült rendezvény volt! Jól tükrözte a mai fiatalok lelki világát, az életről, a világról alkotott véleményüket ... és az általuk megélt valóságot! Vajon meghallja -e valaki benne azt, amit meg kell hallani?
Nekem a költészet: (Kérdezem! Belefér? Szerintem igen!)
"A költészet nem társalgóterem,
Hová fecsegni jár a cifra nép ...
Több a költészet ...
... szentegyház, ahová belépni
Bocskorban sőt mezítláb is szabad." (F.S.)
Mi is az a SLAM POETRY?
A slam poetry egy előadó költészeti verseny, amely csakis szóban és leginkább élőben hatásos.
A Slam Poetry a múlt század nyolcvanas éveinek közepén jelent meg, mint önálló előadói műfaj, a Spoken Word versengő formájaként, Marc Kelly Smith („Slampapi”) kezdeményezésére. Ez egy modern költészeti stílus, amely csakis szóban és leginkább élőben hatásos.
Nem versfelolvasás, mert első hallásra is érthető a szöveg és többnyire fejből mondják, színpadi elemekkel tarkítva. Nem színházi előadás, mert nincs előzetes forgatókönyv, bárki felmehet a színpadra. Nem rap, mert nincs alatta zene és nem is szükséges a kötött ütemes lüktetés.
Kicsit mégis rap, mert az utca nyelvén szól, aktuális témákról, hétköznapi emberektől, hétköznapi embereknek. Kicsit mégis színház, mert az egyes versek előre megtervezettek, begyakoroltak és az előadók a szavakon kívül egész testüket is bevethetik. Kicsit mégis vers, mert többnyire van benne rím, hasonlat, metafora és egyéb költészeti elemek.

Ez egy kötetlen stílus, amiben az egyetlen szabály, hogy a slammernek három perce van a színpadon a szavalásra, hogy érveljen, meggyőzzön, megnevettessen, szórakoztasson, elgondolkodtasson és sikert arasson!



























Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése