1. melléklet a 114/2013. (IV. 16.) Korm. rendelethez
Javaslat a
„MEZŐ-BERÉNYI IPAROS IFJÚSÁG ÖNKÉPZŐ EGYLETE ZÁSZLÓJA”
települési értéktárba történő felvételéhez
Készítette: Mezeiné Bátori Valéria
5650 Mezőberény, Luther u. 1/2/9
I.
A JAVASLATTEVŐ ADATAI
1. A javaslatot benyújtó (személy/intézmény/szervezet/vállalkozás) neve: Orlai Petrics Soma Könyvtár, Muzeális Gyűjtemény és Művelődési Központ Mezőberény
2. A javaslatot benyújtó személy vagy a kapcsolattartó személy adatai:
Név: Smiriné Kokauszki Erika
Levelezési cím: 5650 Mezőberény Fő út 6.
Telefonszám: 66/515-553
E-mail cím: opskk@mezobereny.hu
II.
A NEMZETI ÉRTÉK ADATAI
1. A nemzeti érték megnevezése
„MEZŐ-BERÉNYI IPAROS IFJÚSÁG ÖNKÉPZŐ EGYLETE ZÁSZLÓJA”
2. A nemzeti érték szakterületenkénti kategóriák szerinti besorolása
□ agrár- és élelmiszergazdaság
|
□ egészség és életmód
|
X épített környezet
|
□ ipari- és műszaki megoldások
|
X kulturális örökség
|
□ sport
|
□ természeti környezet
|
□ turizmus
|
3. A nemzeti érték fellelhetőségének helye
5650 Mezőberény Iparosok székháza
4. Értéktár megnevezése, amelybe a nemzeti érték felvételét kezdeményezik
x települési
|
□ tájegységi
|
□ megyei
|
□ külhoni magyarság
|
5. A nemzeti érték rövid, szöveges bemutatása, egyedi jellemzőinek és történetének leírása
A MEZŐ-BERÉNYI IPAROS IFJÚSÁG ÖNKÉPZŐ EGYLETE zászlójának alapja nehéz zölddamaszt selyem, körben hímzett díszítéssel készült el. Kétoldalas. Mindkét oldal külön van hímezve, ugyanazzal a technikával, majd a két oldal össze lett dolgozva. Szélén – körben - arany színű rojt, a sarkokat - szintén arany színű - bojtok csinosítják.
A zászló mérete: 133x170cm
Két tűvel dolgozott a készítő, apró öltésekkel oda van rögzítve a „minta” az alapanyaghoz … rámán kifeszítve “le-fel” öltögetett. Az aranyszál csak az anyag felületén van. Az arany szálöltés mellett bizonyos távolságokra belefűzve a bordó szál. Öltéstechnikája úgynevezett úrihímzés.
Mindkét oldalán sorminta van. Két különböző formájú gránátalma (az egyetértés, bőség, egység, szimbóluma; „… mutatja, az egységbe forrt szellemeket pedig a gránátalma, amely úgy szorítja egybe magjait, amiként a kiváló emberek fogják egybe számos tehetség valamennyi gondolatát”), tölgyfalevél makkal (hatalom, hosszú élet, erkölcsi tartás, … a nagyság, az erő, … és fájának keménysége révén a halhatatlanság szimbóluma), térkitöltésnek bogyók. Középen (hagyományos) masni.
Egyik oldalán – középen – a magyar címer látható (művészi kivitelben), kidomborodik az alapból, alá van bélelve kenderkóccal, illetve vékony bőrdarabkával.
Felirata: MEZŐBERÉNYI IP. IF. ÖNKÉPZŐ EGYESÜLETE
Másik oldalán két egymásba kulcsolódó kéz, amely az összefogást, egyetértést, barátságot, összetartozást, megbecsülést jelképezi.
Felirata: „ A MUNKA NEMESÍT” és az évszám: 1904
A szalagon (fehér selyem alapon aranyszínnel gazdagon hímezve) a Fejérváry Celesztine - („a jótékonyságáról és nemes szivéről ismert, közszeretetben álló nagybirtokosnő”) - zászlóanya jeligéje: ISTEN ÁLDJA A TISZTES IPART!
és ROMÁNFALVI FEJÉRVÁRY CELESZTINE felirat olvasható.
Piros-fehér-zöld szalagra (arany színnel festve) felirat: IPAROS HŐSEINEK KEGYELETE JELÉÜL MEZŐBERÉNY KÖZSÉG KÖZÖNSÉGE.
A „zászlóünnep”
A MEZŐ-BERÉNYI IPAROS IFJÚSÁG ÖNKÉPZŐ EGYLETE 1899-ben alakult. (Az ipartestületek alakítását, - melyhez csaknem minden iparos csatlakozott -, 1884. évi 17. tc. mondta ki.) Az egyesület fontos szerepet játszott az iparosok művelődésében. Rendszeresen szerveztek műkedvelő, színi előadásokat, felolvasó esteket, … tanultak, vitatkoztak, gyűjtő és alkotó munkákat végeztek. Saját könyvtáruk volt. Ezzel is növelték a tudás tekintélyét.
1904. május 23-án (Pünkösd másnapja) jegyzőkönyv készült az egyesület zászló szentelési ünnepélyéről. A jegyzőkönyv szerint jelen voltak Szerető Imre elnök, az egyesület tisztségviselői és a választmányi tagok …
Az elnök üdvözölte a jelenlévőket és megnyitotta az ülést.
A pénztárnok beszámolt a zászló szentelésének kiadás és bevételéről. A bevétel 1644 korona, 60 fillér volt, a kiadás 1698 korona, 53 fillér, a pénztárból pótolták a hiányzó összeget.
Jegyzőkönyvbe foglalták az ünnepély lebonyolításához anyagilag hozzájárulók neveit, a választmány javaslatára.
Románfalvi Fejérváry Celesztine grófnő („úrnő”) zászlóanyai védnöksége alatt felavatták zászlójukat.
Az ünnepély az egyesületi helyiségben délután 2 órakor kezdődött. Elindultak a zászlóanyához a bevont zászlóval „ezer meg ezer szemtől kísérve”. A zászlóanyához való megérkezéskor Kutzian Zsuzsika „szép” beszéd kíséretében egy virágcsokrot nyújtott át, mint „az egyletnek hála jelvényét”.
Zeneszó mellett délután 3 órakor átvonultak a római katolikus templomba, ahol Apostol Ubald római katolikus lelkész felszentelte a zászlót, az iparos ifjak dalkörének közreműködésével.
A templomból a zászlóanya kastélykertjébe vonult át a község apraja – nagyja „beláthatatlan sűrű néptömeg” kíséretével, zeneszó mellett a kibontott zászlóval. Az ünnepély székhelyére megérkezve a Himnuszt énekelte az iparos ifjak dalköre. (A Mezőberényi Iparos Ifjak Önképző Egyesülete a zászlószentelési ünnepélyre daloskör alapítását határozta el. Szrenka István tanítót kérték fel és választották meg karnagynak.)
A közönség 20 fillér belépti-díj mellett léphetett be a parkba. A belépődíjakból az egylet pénztárába 140 korona jövedelem folyt be.
Szerető Imre egyesületi elnök az ünnepély közgyűlését megnyitotta, „szép” beszédben ismertette az egyletnek eddigi működését és a jelenig elért célját. Az ünnepi szónoklat elmondására Belenczéresi Józsefet kérte fel. Belenczéresi József „messze elhallatszó érczes hangon” méltatta az ünnepély jelentőségét, és a zászló szentségét. Köszönetet mondott a zászló anyának az egyesület nevében „jó szivéért Istentől ezer áldásért esedezett”.
Majd az iparos ifjak dalköre alkalmi éneket énekelt.
„Sorrendben a szegek beverettek”. *
A zászlóanya szép szavak kíséretében a zászlót átadta.
Szerető Imre elnök megköszönte az ünnep fényét emelőknek a megjelenésüket és az ünnepi közgyűlést bezárta.
Zárásként a daloskör elénekelte a Szózatot.
Ezt követően – zeneszó mellett - átvonultak a jelenlévők a „Magyar Király szállodába”, a zászlóanya áldal „adott” bankettra. Este zártkörű táncvigadalom volt, mely eltartott reggelig. „1 korona 60 személy és 3 korona család belépés – díjjal”.
* (A zászlószegek a zászló adományozását és az ünnepség költségeit adományozás útján támogató iparosok, valamint az egyéb támogatók neveit tartalmazza. Az 1904. május 23-án készült jegyzőkönyv tartalmazza a neveket. )
6. Indoklás az értéktárba történő felvétel mellett
Saját múltunk ismerete és tisztelete alapja nemzeti öntudatunk erősítésének.
Napjainkban már egyre kevesebb az eredeti állapotában megmaradt értékes tárgyi emlék. Egyik ilyen ereklye, ez a 113 éves múltra visszatekintő zászló. Egy közösség egységének, becsületének felszentelt jelképe. A zászló motívumai, jelmondatai jellemzőek az iparosságra.
Kiszely Jánosné visszaemlékezéséből is tudjuk, hogy Mezőberényben mindig kiváló mesterek dolgoztak. A zászlóról, az iparosokról az jut eszébe, hogy: becsületes kétkezi munkával dolgozni a népért, s ha kell életet adni a hazáért.
7. A nemzeti értékkel kapcsolatos információt megjelenítő források listája (bibliográfia, honlapok, multimédiás források)
Mezőberény története 2./Szabó Ferenc 1973.
Dr. Bonyhai Mihály: Mezőberény Monográfiája
Békésmegyei közlöny, 1904. (31. évf.) (jan.-jún. 18-53. sz.)
Békésmegyei közlöny 1904. 05. 29. 44. szám
Kiszely Jánosné, Népművészet Mestere közlése
Szimbólumtár/szerk. Pál József és Újvári Edit
www.benyovszkimihaly.hu
8. A nemzeti érték hivatalos weboldalának címe:
III.
MELLÉKLETEK
1. Az értéktárba felvételre javasolt nemzeti érték fényképe vagy audiovizuális- dokumentációja
2. A Htv. 1. § (1) bekezdés j) pontjának való megfelelést valószínűsítő
dokumentumok, támogató és ajánló levelek
3. A javaslathoz csatolt saját készítésű fényképek és filmek felhasználására vonatkozó
hozzájáruló nyilatkozat
I.) Melléklet
Románfalvi Fejérváry Celesztine grófnő (1904)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése