"...Kevés a lázadó, s a vég oly közel ... s a többi meghajol!..." (EDDA - Változó idők)
Egymástól tanult segítséggel, bátorsággal túlélni ...
Gyermekláncfű
A pitypang vagy gyermekláncfű (Taraxacum officinale), mint gyógynövény.
Gyógynövényként ősszel és tavasszal gyűjthetjük, (a gyökerét szintén tavasztól őszig, a növény levelét áprilistól júniusig).
Gyermekláncfű gyógyhatása:
Növeli az étvágyat, az erőnlétet, javítja az emésztést (enyhe hashajtó), gyulladáscsökkentő hatása is van. Hatóanyagai epe- és májbántalmak, zsíranyagcsere-problémák esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. A belőle főzött tea vizelethajtó és vértisztító, serkenti a máj és a vesék aktivitását, szél- és vízhajtó hatású. Csökkenti a vérzsírt, oldja a koleszterint. Vércukorszintet csökkent, cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztása. Reumás panaszok, köszvény, fájó ízületek esetén gyökerének főzetét borogatásra ajánlják.
Az étkezési célokra is használt levele gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, így például béta-karotin, C-, B1- és B2-vitamin, kálium, vas, kalcium, magnézium, foszfor is van benne.
Gyermekláncfű felhasználása:
A vadon termő pitypangból, a tőlevélrózsa fiatal leveleiből saláta és főzelék készülhet. A levelek virágzáskor tartalmazzák a legtöbb C-vitamint. Salátának sós-ecetes páccal készítsük el, a hozzáadott kevés olaj jól kiegészítheti aromáját.
Gyógyteát a forrázott, száraz levélből vagy a főzött gyökérből készíthetünk. Általánoas tisztításra a levélből készült teát igyák, egy hétig naponta egy csészével, minden második hónapban megismételve ezt a kúrát.
Jó tudni, hogy a pitypang tejszerű nedve nagyobb mennyiségben mérgezési tüneteket okozhat - ezért a zsenge leveleket szár nélkül fogyassza inkább.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése