2017. február 8., szerda

SZEKTORLABDA MEZŐBERÉNYBEN IS



A Mezőberényi Szektorlabda Egyesület elnökével, Hicz Andrással beszélgettem - az egyetlen magyar eredetű sportágról - a szektorlabdáról.
Bevallom, amikor először hallottam a szót, szektorlabda, nem tudtam, mit jelent. Ma már tudom, a gombfoci hivatalos elnevezése. Nem lepődtem meg, hogy András nevéhez fűződik a sportág népszerűsítése. Gyerekkori emlékeim között ott vannak a szomszéd fiú - Hicz Andris - gombfoci csapatai, gombfoci csatái is.



- Hogy is indult?

- Gyerekkoromban sokat gombfociztam, mint minden más gyerek. Majd felnőttként el is felejtettem. 2004-ben hallottam, hogy létezik
a sportág, szektorlabda néven. A 2004-es világbajnokságról láttam egy összefoglalót a tévében. Akkor arra gondoltam, miért ne űzhetném
én is ezt a sportot. Meg is kerestem a szövetség vezetőjét, aki arra buzdított, alapítsunk egy egyesületet. 2005 márciusától bejegyzett szervezet - Békés megyében egyetlen - a Mezőberényi Szektorlabda Egyesület. Ma 12 fő a taglétszámunk. 


- Mit kell tudni a sportágról?

- A gombfoci magyar eredetű, társasági, taktikai-ügyességi játék. Amellett, hogy nagy örömöt jelent, nemcsak a társas készséget, a logikát növeli, de a kezek finom mozgását, az irányok megismerését, a térlátást, a szem-kéz koordinációt is fejleszti, ezáltal a szenzormotoros képességekre is pozitívan hat. Ma már nem kabátgombok, vagy a gyerekkoromban használt nevesített bábuk a focisták, hanem esztergált bábukkal játszunk, méretpontos - 120x180 cm-es - asztalon, a labda 1,3 milliméter. A játékosok „lyukasak”, és nem körömmel, hanem ún. nyomópálcával kell őket mozgatni.
Az elnevezés a passzolási szabályból ered. A sportágban lehet passzolgatni is, ha az egyik játékos egy bizonyos távolságon, szektoron belülre továbbítja a másikhoz a labdát.
Három sportág ötvözése, hiszen a szabályok miatt a foci, az előre gondolkodás miatt a sakk, illetve a billiárd is valamilyen szinten megjelenik benne.

- Kinek ajánlod?

- Bárkinek, korosztálytól függetlenül. ...

- Milyen terveitek vannak?

- Évente 3-4 alkalommal járunk versenyekre. „B” kategóriában már vannak arany- és bronz érmeink is. ...

- Nem csak aszfalton, hanem asztalon is lehet focizni! ...

(a teljes cikk 2007-ben jelent meg a Mezőberényi Hírmondóban)


Magyarországra 2010-ben ért el a subbuteo, Hicz András vezetésével a Mezőberényi Szektorlabda Egyesület kezdte bevezetni ezt az izgalmas játékot, míg Budapesten 2013 januárjában alakult a Budapest Subbuteo Klub.



 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése